ویرایشگر فرم

ایجاد و ویرایش انواع فرم در ویرایشگر فرم انجام می گیرد . این فرم شامل 2 پنل اصلی تنظیمات (سمت راست) و پنل پیش نمایش (سمت چپ) می باشد . پنل تنظیمات از سه برگه (Tab) تشکیل شده که شامل :

 • افزورن فیلد

  لیست تمامی کنترل هایی که در سامانه پشتیبانی می شوند در این برگه موجود بوده و کاربر بنا به نیاز خود می تواند با کلیک بروی هر کنترل و یا کشیدن آن کنترل به سمت پنل پیش نمایش آنرا به فرم اضافه کند(Drag and Drop) بدیهی است هنگام استفاده از (Drag and Drop) این امکان وجود دارد که کنترل به هر محل دلخواه از پنل پیش نمایش منتقل گردد ولی با کلیک بروی هر کنترل ، این کنترل در انتهای لیست کنترل هل در پنل پیش نمایش اضافه می شود

 • تنظیمات فیلد

  با انتخاب هر فیلد از پنل پیش نمایش این برگه فعال شده و بسته به نوع کنترل انتخابی خصوصیات و تنظیماتی برای آن نمایش داده شده و قابل تنظیم می باشد. تنظیمات و خصوصیات هر فیلد کاملا واضح بوده و عموما توصیف کننده عملکرد خود می باشند و توصیف مختصری از انها با کلیک بروی علامت ؟ کنار آنها ، قابل نمایش است

 • تنظیمات فرم

  در این برگه تنظیمات کلی فرم قابل دسترسی می باشد .

  جهت جلوگیری از ورود مقادیر از طریق ربات ها و حصول اطمینان از اینکه ورودی ها تنه از کاربران انسانی وارد شده اند ، قویا توصیه می شود که تیک ایتم نمایش Captcha را بزنید . این سامانه از Captcha استاندارد و بسیار امنی استفاده می کند که بعنوان یک استاندارد در بسیاری از نرم افزار ها و سایتهای اینترنتی پذیرفته شده است .

  در قسمت "ایتم های هنگام ثبت" می توانید مشخص نمایید که پس از پرشده اقلام اطلاعاتی روی فرم نهایی شما توسط کاربران ، و زدن کلید ازسال ، چه اتفاقی بیفتد.آیا پیامی نمایش داده شود و یا کاربر به سایت دیگری هدایت شود .

  در صورتی که می خواهید فقط کاربران خاصی فرم شما را مشاهده کنند و به عبارت دیگر نمایش فرم منوط به وارد کردن کلمه عبور باشد می توانید از نوع فرم "خصوصی با کلمه عبور" را انتخاب کرده و در "کلمه عبور جهت نمایش فرم" کلمه عبوری را وارد کنید .

  نکته

  برای امنیت بیشتر شما فرم های سامانه بطور پیشفرض غیر فعال هستند پس در ویرایشگر فرم در برگه تنظیمات فرم تیک فعال را بزنید . همچنین در لیست فرم های من تیک قسمت عمومی را بزنید تا همه بازدید کنندگان بتوانند فرم شما را ببینند وگر نه فرم را تنها شما و یا کاربران زیر مجموعه شما خواهند دید . (فرم های درون سازمانی)

  نکته

  اگر می خواهید فرم شما بطور اتوماتیک فقط در تاریخ و ساعت خاصی برای کاربران نمایش داده شود با زدن تیک "محدور کردن زمان فعالیت فرم" و پر کردن تاریخ شروع و پایان و انتخاب ساعت از کنترل های مربوطه ، این امکان را فعال سازید

 • پنل پیش نمایش

  در این پنل امکان انتخاب کنترل ها ، جابجایی ترتیب آنها ، حذف و کپی آنها وجود دارد

نکته

دقت فرمایید هنگامی که فرم شما دارای اطلاعات ارسال شده کاربران است ، حذف یک کنترل باعث حذف کلیه اطلاعات مربوط به آن کنترل می شود . بنابراین توصیه می شود ابتدا به صفحه "ارسال ها" رفته و از اطلاعات خود در قسمت "صدور" خروجی بگیرید .

 

 

 

ویرایشگر فرم

سوالات متداول ویرایشگر فرم

 • آیا می توانم یک فرم ایجاد شده توسط فرم ساز را بعنوان قسمتی از سایت خود قرار دهم ؟

  بله ، در برگه تنظیمات فرم در پنل انتشار بروی مشاهده کد کلیک نمایید آنگاه از دیالوگ باز شده کد را کپی نموده و در کد سایت خود قراردهید

 • اطلاعاتی که کاربران در فرم های من وارد می کنند کجا ذخیره میشود ؟

  تمامی اطلاعات ارسال شده کاربران در فرم های شما در بانک های اطلاعاتی سامانه بصورت کاملا محرمانه ذخیره می شود و دستیابی به آنها از طریق فرم ارسال ها تنها برای سازنده فرم ها امکان پذیر می باشد .

 • هنگامی که یک فرم نظرسنجی می سازم چگونه کاری کنم که هر کاربر اینترنت فقط یک رای بدهد ؟

  در برگه تنظیمات فرم در پنل مجدودیت ها گزینه تنها یک ارسال برای هر IP را تیک بزنید

 • محدود کردن زمان فعالیت فرم چه کاربردی دارد ؟

  فرض کنید که می خواهید یک نظر سنجی آنلاین ایجاد کنید که بصورت اتوماتیک در یک تاریخ و یک ساعت خاصی فعال شود و در تاریخ و ساعت دیگری متوقف گردد این کار براحتی با تنظیمات موجود در برگه تنظیمات فرم در پنل مجدودیت ها ایتم محدود کردن زمان فعالیت فرم امکان پذیر می باشد .

 • چگونه می توانم کاری بکنم که کاربر حتما قلم اطلاعاتی خاصی را پرکند ؟

  ابتدا کنترل مورد نظر را با کلیک بروی آن انتخاب نمایید در این هنگام حاشیه آن کنترل به رنگ نارنجی در خواهد آمد . در اینصورت برگه تنظیمات فیلد بصورت اتوماتیک انتخاب می گردد و تنظیمات مربوط به این کنترل نمایش داده خواهند شد . بعد از آن در پنل تنظیمات گزینه الزامی را تیک بزنید با این عمل این قلم اطلاعاتی به عنوان یک قلم الزامی در فرم عمل خواهد کرد و تا کاربر مقداری را درون آن وارد نکند اخطاری را دریافت نموده و اطلاعات ارسال نخواهند شد.

 • چگونه برای مقادیر ورودی توسط کاربر محدوده مجاز تعیین کنم ؟

  در بر گه تنظیمات فیلد پنل محدوده می توانید تعداد حروف و تعداد کلمات را در کنترل های متنی و نیز تعداد رقم و مقدار را برای کنترل عدد محدود نمایید

 • آیا فرم ساز امکان نمایش تقویم شمسی و انتخاب تاریخ از آن را دارد ؟

  بله ، برای فیلد های تاریخ اکیدا توصیه می شود از کنترل تاریخ استفاده نمایید . چرا که از خطای کاربر در هنگام ورود تاریخ جلوگیری خواهد کرد.

 • می خواهم در فرم خود لیست استان های ایران را داشته باشم که کاربر استان محل سکونت خود را از ان وارد کند ، چگونه این کار را انجام دهم ؟

  برای فیلد هایی که تعداد زیر مجموعه زیادی دارند همانند استان توصیه می شود که از کنترل انتخاب از لیست استفاده شود زیرا هم فرم شکیل تر می ماند و هم خود کنترل با تایپ چند حرف از یک ایتم آنرا تکمیل می نماید . پس کار با آن برای کاربر آسان تر است . گام بعدی اضافه کردن لیست استان هاست که خوشبختانه احتیاجی به آن نیست

  هنگامی که یک کنترل انتخاب از لیست انتخاب شده باشد در برگه تنظیمات فیلد و پنل انتخاب ها کلید ورود مقادیر تعریف شده را بزنید در این هنگام دیالوگی شامل برخی از لیست های عمومی و رایج مورد استفاده موجود می باشد

  با انتخاب استان ها و زدن کلید افزودن این اقلام به زیر مجموعه های کنترل جاری شما اضافه خواهند شد

  حال اگر لیستی از اقلام مورد نیاز را در کامپیوتر خود داشته باشید (در یک فایل Word و یا Excel )براحتی با کپی و Paste لیست در همین دیالوگ می توانید آن لیست را به زیر مجموعه های یک کنترل بی افزایید . فقط کافیست در انتهای هر ایتم یک Enter زده باشید .

 • چگونه ترتیب قرار گرفتن کنترل ها بروی فرم را عوض کنم ؟

  پس از انتخاب هر کنترل (وقتی حاشیه آن برنگ نارنجی در آمد) در سمت چپ و بالا آن دو فلش کوچک قراردارند که با کلیک ماوس بروی آن و کشیدن آن به جایی دیگر در فرم می توانید مکان کنترل را در فرم عوض نمایید اگر می خواهید مکان جدید کنترل ذخیره شود حتما کلید ذخیره فرم را بزنید

 • چرا وقتی بروی افزودن فیلد کلیک می کنم فیلدی اضافه نمی شود ؟

  دکمه افزودن فیلد تنها به عنوان یک میانبر یرای نمایش برگه افزودن فیلد می باشد و با کلیک بروی ان این برگه فعال شده و سپس شما با توجه یه نیاز خود می توانید کنترل خاصی را بوسیله Drag & Drop و یا کلیک بروی آن به فرم بیافزایید. در هنگام استفاده از Drag & Drop امکان اضافه کردن یک فیلد به هر جایی از صفحه موجود می باشد در حالی که با کلیک بروی هر کنترل آن به انتهای لیست کنترل ها اضافه می شود .